Анатолій Кінах

Підняття облікової ставки нбу має супроводжуватися стимулюючими заходами, інакше вдарить по бізнесу

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Рішення Нацбанку України підняти облікову ставку  з 10% до 25% – прийняте в односторонньому порядку. Якщо найближчим часом не будуть запропоновані стимулюючі заходи по доступу бізнесу і промисловості до кредитів, адресний підхід в оподаткуванні, то воно в перспективі негативно відіб’ється на виробниках.

Таку думку висловив президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах.

Нагадаємо, востаннє ставка була такою високою у серпні 2015 року.

У НБУ пояснили, що пішли на рішуче підвищення ключової ставки, щоб захистити гривневі доходи та заощадження громадян; збільшити привабливість гривневих активів.

УСПП  закликає подумати про те, як цей крок вплине на виробників. Кожне працююче підприємство зараз на вагу золота. Втрати у виробничій діяльності на 30% вже безповоротні.  Темпи релокації підприємств за кордон вдвічі перевищили темпи релокації в західні області України.

Також за кордоном перебуває більше 6 млн. українців, які рятувалися від війни.  Повернулася лише якась частина, в основному цей процес затримує нерозв’язність питань із забезпеченням житлом та робочими місцями.

“375 тис. підприємств повністю чи частково не працює. Навіть великий бізнес зараз потребує певної підтримки держави, а малий і середній без неї не виживе. У чому полягає така підтримка? Доступ до кредитів за нульовими чи максимум до 5% ставками. Це зона відповідальності Кабміну та Нацбанку. Ми закликаємо спільно із виробниками, експертами обговорити такі програми стимулювання”, – зазначив А.Кінах.

За його словами, потрібен адресний підхід в оподаткуванні, митному оформленні і т.д., оскільки чимало бізнесу на звільнених від окупації територіях чи там,  де досі ведуться бойові дії – не мають можливості платити по банківським кредитам. Наприклад, на Чернігівщині більш-менш  стабільно працює тільки 20% підприємництва.  До слова, досі не затверджений КМУ відповідний перелік територій, де були чи є бойові дії, що передбачало б певні податкові пільги і послаблення. Також в парламенті вже давно знаходиться законопроект #7113  про кредитні канікули для підприємств з постраждалих територій.

В УСПП нагадали, що потрібно переглянути перелік критичного імпорту, бо в нього ввійшли деякі позиції, що шкодять національним виробникам, а ті, що потрібні, подекуди не включені. Також негативно впливає на експортерів  відсутність відшкодування ПДВ.  Підприємствам нізвідки поповнювати обігові кошти. Одна із компаній, що звернулася до УСПП, наприклад, заявила, що ⅔ обігових коштів раніше мала від відшкодованого податку.

Також  діловий союз звернувся до парламенту і уряду із пропозиціями, як урегулювати податкову політику, адже у ВРУ виникають законодавчі ініціативи, які передбачають повернення до довоєнного оподаткування. Це неприпустимо в тих складних умовах, в яких опинилися виробники через війну і широкомасштабне вторгнення рф.

Член ради НБУ Василь Горбаль, так само як і голови профільних комітетів  ВРУ Д.Наталуха, Д.Гетьманцев долучені до роботи Антикризового штабу допомоги бізнесу і промисловості, що діє під егідою УСПП. Відтак, діловий союз надійшле  відповідні пропозиції через своїх партнерів, а також звернеться із ними до Президента України, ВРУ, КМУ та НБУ.

 

Читай також