Анатолій Кінах

Україна, Польща і Литва відпрацьовують проєкт синхронізації залізничних колій для збільшення обсягів експорту зернових і гмк

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Україна, Польща і Литва відпрацьовують проєкт синхронізації залізничних колій для збільшення обсягів експорту зернових і ГМК

Раніше в київському офісі Українського союзу промисловців і підприємців пройшло виїзне засідання Економічного Комітету Сейму Литви. Литовська сторона запропонувала вирішити проблему низьких обсягів експорту зернових залізничними шляхами  (порівняно із експортом через морські порти). Йдеться про можливість розширення однієї з європейських колій, що йдуть через Польщу,  до стандартів української з тим, щоб  не перевантажувати товари на їх шляху до портів Литви.  Це дасть можливість більш швидкого та більшого за обсягами транзиту українських зернових.

Про це розповів президент УСПП Анатолій Кінах, виступаючи на X Форумі інтермодального транспорту FRACHT 2022, що проходить у Варшаві.

Він зазначив, що питання інтермодальних перевезень і транспорту мають нині критичне значення не тільки для української економіки, але й світу. Питома вага нашого експорту на міжнародних ринках  – 15% торгівлі зерновими, до 50% соняшниковою олією. 400 млн. людей в різних країнах залежать від постачання вітчизняного АПК.

Росія не тільки веде війну проти України, але й зазіхає на світову продовольчу безпеку – блокує українські порти, вивозить зерно із тимчасово окупованих територій та має нахабність торгувати ним на третіх ринках. Постійні обстріли рф принесли збитки не менше 100 млрд. доларів для транспортної інфраструктури України, а загалом для економіки – 600 млрд. доларів.

«Маємо погодити із європейськими партнерами спільні дії щодо збільшення пропускних можливостей для експорту українського зерна. Раніше через порти цієї продукції відвантажували 4-5 млн. тон в місяць, наразі за травень 2022 року усіма видами транспорту через західні кордони – тільки 1,7 млн. тон. Це створює значні загрози, адже на складах в Україні зараз знаходиться до 20 млн. тон, з новим урожаєм наприкінці літа цей обсяг зросте до 70 млн. тон. Тому потрібно діяти швидко, в розрізі кількох найближчих місяців», – повідомив лідер ділової спільноти України.

Йдеться про 2 варіанти дій, які мають опрацьовуватися паралельно. Перше – це деблокада українських портів і створення зелених коридорів, конвойованих західними союзниками. Тут потрібні зусилля ООН та ЄС. Друге – це проєкти щодо збільшення обсягів залізничних перевезень.

Окрім проєкту щодо розширення колії в європейській частині транзиту, велике значення має спрощення процедур. Президент УСП подякував Польщі за прийняті рішення по спрощенню процедури імпорту в Україну нафтопродуктів, а також Румунії та ще 9 країнам ЄС щодо скасування необхідності отримання дозволів для українських міжнародних перевізників.

Насамкінець Анатолій Кінах висловив сподівання, що в червні-липні цього року ЄС прийме рішення про надання Україні статусу кандидата. Це створить додаткові стимули для модернізації транспортної інфраструктури України на сучасних стандартах та її прискорену синхронізацію із європейською системою.

Читай також