Днями я провів онлайн-зустріч із головами громад – учасниками проєкту Асоціації малих міст України «Супермаркет рішень для громад».
Організаторами заходу виступили Асоціація спільно із УСПП, а до участі долучилося більше 60 представників місцевого самоврядування.
Говорили про посилення стійкості громад в умовах воєнного стану. Серед іншого, йшлося про економічні виклики та можливості для регіонального розвитку, енергетичну стійкість, збереження та створення робочих місць.
УСПП та Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану послідовно підтримують розширення повноважень для місцевих громад, наголошуючи на необхідності забезпечення їх відповідними ресурсами для реалізації цих функцій.
Такий підхід є ключовим для підвищення економічної стійкості країни під час війни з російським агресором, сприяючи швидкому реагуванню на локальні потреби і ефективній підтримці економічної активності на місцях.
Загалом є чимало питань, які потребують вирішення. Передусім, необхідно відпрацювати систему адресної підтримки бізнесу і громадян на деокупованих та прифронтових територіях. Маємо відновлювати економічну активність, де це можливо, бо це є робочі місця, а відтак – сприяння обороні України
Я поінформував, що УСПП, Антикризовий штаб, а також Асоціація малих міст України надали свої пропозиції в даному напрямі РНБОУ, де готується рішення “Стійкість громад в особливий період”.
Також в діалозі з головою Асоціації Павлом Козирєвим, котрий модерував зустріч, було названо і інші питання, котрі потребують уточнення на законодавчому рівні.
До прикладу, що робити із заборгованістю з різниці в тарифах, яка вже становить 64 млрд. грн, і може зрости в наступному році ще на 17 млрд? Яким чином місцеві бюджети отримають компенсацію надання державою великої кількості пільг?
Я переконаний, що потрібно вдосконалювати фіскальну децентралізацію, а також виходити на більш системну роботу і діалог із податковою на місцях.
Також я рекомендував головам громад посилатися на законодавство ЄС, в якому існує норма про направлення мінімум 64% ПДФО в місцеві бюджети. Оскільки Україна вже є офіційним кандидатом на вступ, триває переговорний процес та паралельно активна гармонізація законодавства, тож це має бути вагомим аргументом. Коли цьогоріч вилучили цю дохідну частину із місцевих бюджетів, то рівень і якість ресурсної підтримки ЗСУ знизився. Місцеві громади і місцеві бюджети можуть більш оперативно реагувати на запити наших військових.
Учасників зустрічі також ознайомили із можливостями залучення грантових коштів в проєкти із відновлення чи посилення економічних спроможностей бізнесу та громадян.
Так, УСПП виступав менеджером проєктів з відновлення соціальних об’єктів на Київщині, фінансованих Урядом Литви. Разом із Міжнародною організацією праці та Об’єднанням організацій роботодавців України реалізовано пілотний проєкт із запуску корпоративного дитячого простору на Львівщині. Нині запущено в розробку низку подібних ініціатив в інших областях. На тлі дефіциту робочої сили зусилля, спрямовані на підвищення економічної залученості жінок, є дуже важливими. Якщо разом допомагати вирішувати питання наявності достатньої кількості таких корпоративних просторів, то працевлаштування спеціалісток, які перебувають в декретах, зросте.
Голови громад вже зацікавилися таким проєктом, зокрема до УСПП надійшло більше 50 заявок, а Асоціація малих міст України ініціювала організацію окремого обговорення його деталей із фахівцями ділового союзу та головами громад.
Український союз промисловців і підприємців має системну комунікацію як із парламентом, Урядом, РНБОУ, так і з органами місцевого самоврядування. Так, представники територіальних громад постійно залучені до роботи Антикризового штабу, мають можливість отримати в УСПП безкоштовні консультації тощо.