Я вважаю, що зараз ми формуємо умови для консолідації дій гілок влади та громадянського суспільства в напрямі стимулювання самозайнятості, переробки, вирішення проблем ключових галузей – гірничо-металургійного комплексу, аграрного сектору тощо. На жаль, триває блокування агресором зернового коридору морем, а також є труднощі із транзитом АПК територією ЄС. Єврокомісія вже прийняла відповідне рішення про зняття блокування транзиту українського зерна, олії тощо, проте воно буде замінене безпрецедентною забороною ЄС на імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку, соняшнику до низки країн Євросоюзу. Україна має зробити висновки та інвестувати в переробку, бо критична залежність від торгівлі сировиною, як бачимо, грає не на нашу користь. Ось і учасники засідання наголосили на тому, що витрати на оборону, боротьбу із агресором за минулий рік склали 34% ВВП України, що вдесятеро перевищує показник 2021 року. Це необхідні витрати, тому єдиним виходом є збільшення дохідної частини бюджету. Це можливо і потрібно робити не через підвищення податків чи тарифів, а навпаки – стимулюючи діловий та інвестиційний клімат. Структура бюджету поточного року загострює проблематику наявності ресурсів: близько 50% його відсотків – це кредити, позики, гранти. У цьому контексті принципове значення має довіра міжнародних партнерів до України. Тому зловживання допомогою, корупція – все це в умовах воєнного стану є злочинними діями.
При цьому не менш важливим є припинення зволікання в прийнятті і реалізації рішень щодо розвитку національної економіки, відбудови зруйнованої інфраструктури та державної підтримки найбільш постраждалих галузей промисловості.
Я радий повідомити громадськості, що УСПП, експерти, Антикризовий штаб налагодив доволі ефективний діалог в даному напрямі із Верховною Радою України, Радою національної безпеки і оборони України.
Наразі завершено підготовку проєкту рішення РНБОУ, до якого включено чимало пропозицій УСПП – «Стійкість національної економіки в умовах воєнного стану. Рішення вже на розгляді Президента, має бути затверджене відповідним Указом. Після цього Антикризовий штаб опікуватиметься моніторингом і контролем виконання зазначених у ньому завдань. Дуже важливо, що в ньому враховані більшість наших пропозицій – від порятунку ГМК, розвитку переробки в АПК, до релокації підприємств, тарифної політики, створення цільових галузевих програм для промисловості тощо.
Я дякую колегам із українського парламенту за постійну участь в роботі Антикризового штабу, а також проведення спільних з УСПП, іншими структурованими об’єднаннями бізнесу, експертами Комітетських слухань щодо реалізації Плану відновлення України. Відтак ми маємо надію, що оформлені за результатами слухань Рекомендації Комітету будуть розглянуті в першій половині травня. Відтак, ми матимемо нормативний пакет документів, який потрібно буде втілювати в життя без зволікань.
Учасники засідання розглянули також питання бронювання фахівців та службових відряджень, які досі дуже турбують бізнес-спільноту України.
На основі отриманих на запит УСПП відповідей від підприємств узагальнено пропозиції щодо оптимізації процесу бронювання на адресу Прем’єр-міністра України.
У відповідь на подані Українським союзом промисловців і підприємців, Антикризовим штабом стійкості економіки в умовах війни пропозиції уряд удосконалив процедуру бронювання військовозобов’язаних, визначивши чіткі терміни етапів процедури. Відповідна постанова буде опублікована незабаром.
Я хочу зазначити, що з цього питання, ми в постійному діалозі із урядом, Генштабом та тримаємо це питання на контролі. Антикризовий штаб, УСПП очікують прийняття згаданого рішення РНБОУ та затвердження Рекомендацій Комітету щоб вийти на більшу конкретику та системність у взаємодії із гілками влади – із посиленням персональної відповідальності. До слова, в проекті рішення РНБОУ враховано неодноразову пропозицію УСПП щодо посилення координації дій Кабміну та Національного банку. Обидва органи за останній рік показували різність в оцінці стану економіки, прогнозах по інфляції і росту ВВП, а також не погоджували свої дії в ключових питаннях.